Menopauza, známá také jako přechod, je hormonální změna týkající se žen nejčastěji okolo 50. roku života. Není však výjimkou ani dřívější věk nástupu menopauzy, zhruba jedna z deseti žen přichází do přechodu předčasně. Při správné péči a postupné adaptaci však není důvod se této změny obávat. Vždyť život s menopauzou nekončí, naopak, ženy těží z životních zkušeností a objevují nové osobní i profesní zájmy.
Některé studie dokonce uvádí, že 40 % žen trpících bolestmi hlavy se jich po dovršení přechodu zbaví. S menopauzou totiž přichází výrazný pokles hladiny estrogenu, ženského hormonu, který je velmi častým spouštěčem migrén. Další výhodou je, že vás již nepřekvapí nepříjemné bolesti spojené s menstruací a nemusíte přemýšlet nad tím, zda s sebou máte v případě potřeby dámské hygienické pomůcky.
I přes několik podobných výhod ale představuje přechod pro řadu žen mnoho strašáků. Jedná se například o obavy z rozvoje deprese, únavy, návalů, nespavosti nebo výkyvů nálad. Možným řešením těchto problémů je terapie založená na hormonální substituci. Lékaři však ve větší míře doporučují spíše přírodní produkty a pomoc v podobě bylinek, jako je červený jetel, třezalka tečkovaná nebo například šalvěj. Poraďte se se svým gynekologem a možná budete překvapená, že existují i přírodní a bezpečné cesty, které mohou pomoci zmírnit nepříjemné příznaky klimakteria.
Vsaďte na zdravou stravu a pohyb
Tak jako s každou hormonální změnou přichází během menopauzy riziko snazšího a rychlejšího nabírání tukové hmoty. Snadno tomu lze předejít úpravou jídelníčku a návykem na pravidelný pohyb ještě před završením přechodu. Nebudete se stačit divit, co dokáže zdravější strava bohatá na zeleninu, ovoce, bílkoviny a celozrnné potraviny nebo alespoň občasná procházka či jízda na kole.
Péče o pokožku
Další změnou, která s přechodem velmi často souvisí, je úbytek kolagenu. Ten vede k sušší kůži náchylnější k tvorbě vrásek. Ke stále krásné a plné pokožce si můžete pomoci dodržováním pitného režimu a konzumací dostatku (nikoliv nadbytku) zdraví prospěšných tuků, které jsou obsaženy například v oříšcích, avokádech nebo mořských rybách. Tvorbě vrásek také samozřejmě můžete předcházet pomocí pravidelného ošetřování lehce mastnějším krémem.
Intimní život v každém věku
Jedním z dalších a velmi nepříjemných problémů spojených s menopauzou je vysychání vaginální sliznice. Kvůli poklesu množství estrogenu se totiž také snižuje produkce zvlhčujících sekretů v pochvě, což může komplikovat v běžném případě příjemný sexuální zážitek. Lze najít jistou paralelu mezi vlivem hormonálních změn na pokožku a na prostředí vulvy – stejně tak, jako v pokožce ubývá kolagen, v důsledku čehož má tendenci k vráskám, i intimní partie žen po přechodu vykazují v důsledku ztenčení sliznice menší vlhkost a vyšší náchylnost k poškození. To může mít podobu podráždění, pálení či drobných prasklinek v pochvě, z nichž se může rozvinout i nepříjemná mykóza.
Dobrá zpráva ale je, že stejně jako pleť je možné i vaginální prostředí snadno podpořit vhodně zvolenou péčí. Pro přirozené zvlhčení, obnovu a ochranu sliznice, tedy pro každodenní pohodu i stále příjemné intimní chvilky, vyzkoušejte přípravky s kyselinou hyaluronovou, mléčnou a askorbovou. Kyselina hyaluronová vytváří spolu s vlhkým prostředím vaginální sliznice ochrannou vrstvu napomáhající regeneraci a stimuluje hojivé procesy. Kyselina mléčná pak v kombinaci s vitaminem C zajišťuje přirozenou kyselost uvnitř pochvy, díky níž je její mikrobiální prostředí v rovnováze. Kombinaci těchto tří prospěšných látek nabízí například HYDROfemin PLUS, který je dostupný v lékárnách. Intimním partiím se vyplatí v období menopauzy věnovat zvláštní pozornost – vždyť správná péče může vést k pokračování spokojeného partnerského života bez ohledu na věk.